Сподели

Защо германците и французите предпочитат да живеят под наем

Германия има най-голям дял на наематели в Европа - хората там все още предпочитат да наемат жилища, вместо да ги притежават

Защо германците и французите предпочитат да живеят под наемАнгличаните може и да се възприемат като крале на собствените си замъци, но фактът, че повечето монархии в Европа изчезнаха преди много години не обяснява защо хората на Стария континент предпочитат да живеят под наем. Тази тенденция обаче започва да се променя, пише британският вестник Independent.

Германия има най-голям дял на наематели в Европа - хората там все още предпочитат да наемат жилища, вместо да ги притежават. Едва 39 на сто от населението са собственици на домовете, които обитават, в сравнение с около 60% във Великобритания. Тази ситуация обаче започва да се променя. В Берлин се наблюдава бум на купуването на имоти - богати германци разграбват стотици реновирани апартаменти от началото на миналия век.

Въпреки този ръст на собствеността наемът все още се възприема като напълно приемлива алтернатива в Германия. Нивото на наемите се контролира от местните власти, а неохотата на банките и жилищните асоциации да предоставят на бъдещите собственици ипотечни кредити е сред основните причини германците да предпочитат да живеят под наем.

За разлика от Великобритания, по-предпазливата банкова система в Германия изисква бъдещите собственици да предоставят значителни гаранции за способността си да финансират заема, преди да получат ипотека. За мнозина хора с ниски доходи или малък начален капитал притежаването на собствен дом просто никога не е било опция.

Дори и когато германците купуват, те често се спират на терен, на който да построят дома си, вместо да инвестират в стара къща. Това се дължи отчасти на липсата на жилищен фонд. Във Великобритания пък нагласите се променят и все повече хора купуват по-стари домове и ги реновират.

Франция се възприема като страна, в която хората живеят в собствени домове. Това обаче не е така. Едва малко над 50 процента от французите живеят в собствен имот. В Париж този дял е по-малко от един на всеки трима души.

Президентът Никола Саркози заяви в стила на Тачър преди четири години, че възнамерява да превърне Франция в страна на собственици на домове. Не успя. Делът на хората, които живеят в собствени жилища във Франция, спадна през 90-те години на миналия век и леко нарасна през следващото десетилетие, но отново тръгна надолу заради бума на цените на имотите през изминалите две години.

Дори и сравнително заможните млади двойки в момента не могат да си позволят да купят апартамент в Париж. Средната пазарна цена неотдавна за първи път проби нивото от 8000 евро за квадратен метър. Освен ако нямаш голяма сума в брой, никой няма да ти даде ипотека за подобен апартамент. Наемите също са високи - около 600 евро на седмица за апартамент с площ 100 кв. м в сравнително добър район, въпреки че годишните повишения бяха ограничени с промяна в закона през 2008 г.

В резултат на това да живееш под наем във Франция все още е нещо нормално, особено в големите градове. Няма нищо срамно в това да си наемател в Париж или Лион.

Дял на хората, живеещи в собствени жилища в Европа

По данни на Евростат делът на хората, живеещи в собствени жилища, е най-висок в Румъния, където цели 96 на сто от населението притежават домовете, които обитават. След съседката ни се нареждат Литва и Словакия с по 89%, Унгария с 87% и Латвия с 84%. В топ 5 влизат и Испания и Естония с по 83%. На дъното на класацията е Германия, където едва 46% от населението живее в собствен дом. В Австрия този дял също е сравнително нисък - 52%. Сред останалите страни с малък дял на собствениците на жилища са Холандия, Полша, Франция и Дания с малко над 50%. България не е представена в тази статистика, но е известно, че делът на жилищната собственост у нас е сред най-високите. По данни от сектора той е около 94%.

Източник: www.investor.bg


Domaza - Недвижими имоти

По-стари новини
02/06/2011 09:22:56Китайският пазар на имоти – балон, готов да се спука?
Независимо дали ще се спука или не, ситуацията в момента е нестабилна, смятат анализатори Дали китайският пазар на имоти е балон, който може да се спука, спирайки ръста на Китай и разтърсвайки китайската икономика, е въпрос, който днес занимава всеки инвеститор – от Бразилия до лондонското Сити. Незав...
01/06/2011 09:40:5712% повече милионери през изминалата година
Броят на милионерите се е повишил с 12% през изминалата година Най-голямо повишение бележат домакинствата с богатство над 1 млн. долара в Сингапур, според данни на базираната в Бостън консултантска компания Boston Consulting Group. Милионерите в Сингапур са се увеличили с 33%, след като година по-рано те на...
01/06/2011 09:32:30Луксозните жилища в Лондон поскъпнаха през май най-силно от една година
Основен стимул за ръста на цените е търсенето от страна на чуждестранни купувачи Цените на луксозните жилища в централен Лондон нараснаха през май с най-бързия си темп от една година, след като слабостта на паунда привлече повече чуждестранни купувачи към намаляващия брой имоти за продан, съобщават от Knight Fra...
01/06/2011 09:30:30Всеки пети апартамент в Русия струва над 250 хил. евро
Значително по-ниски са цените на жилищата в популярни за руските купувачи дестинации в чужбина, сред които и България Цената на всеки пети апартамент в Русия надхвърля 10 млн. рубли (близо 250 хил. евро), сочат данни от проучване на портала „Мир квартир“, цитирани от РИА Новости. Експертите отбе...
01/06/2011 09:28:31Цените на жилищата в САЩ паднаха на 8-годишно дъно
Няма да се изненадам, ако цените продължат да падат до края на тази година, а може би и през следващата, коментира анализатор Цените на жилищата в 20-те водещи американски града са паднали през март до най-ниските си нива от 2003 г. - знак, че след две години на икономическо възстановяване жилищният пазар в САЩ ...